Październik 2017 – koncerty

2017.10.21

Wieliszew – koncert w ramach Festiwalu “Powrót do Krainy Łagodności”, Ośrodek Kultury w Wieliszewie, ul. Modlińska 1, godz. 18.00

Kilka słów od organizatorów

Nasz kameralny Festiwal wyewoluował w ogólnopolskie wydarzenie – w ubiegłych latach wzięło w nim udział kolejno 25 (rok 2014), 17 (rok 2015) i 25 (2016) artystów amatorów z wielu miast i miasteczek Polski – reprezentantów miejscowych ośrodków kultury, szkół – w tym szkół muzycznych, tradycyjnie nie brakuje startów indywidualnych. Przesłuchaniom na scenie Sali Koncertowej im. Krzysztofa Klenczona w Wieliszewie towarzyszy wysoki poziom prezentacji ale i przyjazna atmosfera. Tę drugą tworzą nie tylko sami wykonawcy ale również profesjonalne i życzliwe jury, w którym w tym roku zasiądą: Teresa Drozda (człowiek instytucja w świecie poezji śpiewanej – dziennikarka radiowa znana z anteny Programu 1 i 3 Polskiego Radia, radia BIS i RDC, autorka i prowadząca kultowych audycji kulturalnych, m.in. Powtórki z Rozrywki, Akademia Rozrywki, Gitarą i piórem Janusza Deblessema oraz Strefa Piosenki – która jest również najważniejszym niekomercyjnym serwisem internetowym poświęconym ambitnej piosence polskiej i czeskiej; miłośniczka i znawczyni twórczości Jeremiego Przybory i Jaromira Nohavicy; jako widz, juror, reżyser lub prowadząca koncerty uczestniczyła w setkach koncertów i festiwali w całej Polsce, członkini Rad Artystycznych Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie oraz Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Kabaretowej OSPA w Ostrołęce, w jury po raz pierwszy), Rafał Grozdew (tenor liryczny z możliwościami koloraturowymi, występował na deskach teatrów w Polsce, Niemczech, Szwajcarii, Luxemburgu i Danii, jeden z najmłodszych jurorów w europejskich konkursach wokalnych, w jury po raz trzeci) oraz nieoceniony Piotr Brymas (poeta, autor tekstów do piosenek DGZZ, Lory Szafran i innych, w jury od pierwszej konkursowej edycji).

Konkurs kierujemy do wykonawców amatorów poruszających się w obszarze piosenki poetyckiej, poezji śpiewanej, piosenki z tekstem. Wykonawców zarówno niepełnoletnich (młodzież do lat 18) jak i dorosłych bez względu na wiek i doświadczenie – udział w naszym konkursie może być więc Państwa scenicznym debiutem, kolejnym etapem na wciąż amatorskiej drodze do zawodowstwa ale i tym jednym jedynym spełnieniem marzeń z lat młodości. Jesteśmy organizatorami i animatorami kultury, ważnym jest więc dla nas, by nasz konkurs nie ograniczał ale dawał jak największe pole do prezentacji Waszej twórczości – bez podziałów na muzyczne kategorie i konfiguracje: solistów, duety, tercety, kwartety, zespoły, bardów z gitarą czy singer-songwriterów. Otwarta formuła dopuszcza zarówno wykonywanie cudzych utworów oraz ich prezentację przy mechanicznym akompaniamencie jak i autorskie kompozycje muzyczne, własne teksty oraz akompaniament „na żywo”. Odpowiadając na prośby uczestników z poprzednich edycji Konkursu, wprowadzamy trzy kategorie wiekowe (w miejsce dotychczasowych dwóch), które dadzą Jury lepszą możliwość porównania i oceny prezentacji w danym przedziale wiekowym.

Nadesłane materiały (dwa utwory) przesłuchają organizatorzy i w konsultacji z Jury wyłonią artystów, którzy otrzymają zaproszenie do zaprezentowania się w konkursie na żywo, w dniu 21 października, w sali koncertowej im. Krzysztofa Klenczona w Wieliszewie. Występujących ponownie oceni i nagrodzi jury – poza nagrodami laureaci konkursu otrzymają szansę występu w wieczornym koncercie laureatów, obok gwiazdy wieczoru – grupy Bez Jacka.

Dwie pierwsze edycje „Krainy łagodności”, organizowane przez Ośrodek Kultury w Wieliszewie w latach 2009 i 2010 w formie jednodniowych, letnich festiwali, skupiły artystów z krajowej czołówki gatunku. Na plaży nad Jeziorem Zegrzyńskim wystąpili: Roman Roczeń, Wolna Grupa Bukowina, Antonina Krzysztoń, Daniel Gałązka z Zespołem, Małżeństwo z Rozsądku, Elżbieta Adamiak, Czerwony Tulipan, Piotr Bukartyk z Zespołem. W roku 2013 Festiwal powrócił (już pod dachem i w terminie jesiennym), w formule rozszerzonej o cześć konkursową skierowaną do wykonawców amatorów poruszających się w obszarze piosenki poetyckiej, poezji śpiewanej, piosenki z tekstem. Dotychczasowych uczestników oceniało jury w doborowym składzie: Piotr Brymas, Roman Roczeń, Daniel Gałązka, Łukasz Nowak, Rafał Grozdew, Krystyna Stańczak-Pałyga, Joanna Kondrat. Przyjęta otwarta formuła konkursu (zastosowano jedynie podział wiekowy) bez podziałów na muzyczne kategorie, solistów, duety, tercety, kwartety, zespoły, bardów z gitarą itd., dopuszczająca wykonywanie utworów zarówno własnych jaki i tych, które zaistniały na rynku muzycznym pozwala na dogodną prezentację muzycznych talentów.

Szczegóły na www.krainalagodnosci.wieliszew.pl